3 Şubat 2010 Çarşamba

Yeni Film

Size doyurucu bir dergiden bahsetmek istiyorum.Öyle üfürükten teyyare değil. Reklam kokmuyor. Konusunu motomot anlatmıyor. Sıkı yorumlar var. www.yenifilm.net Bundan sonrasında sözü derginin editörlerine bırakayım:
Bu sayımızda 12 Eylül sonrası farklı kuşakları kesen değersizleşmenin 2000’li yıllara, toplumsal ve kültürel olarak vardığı noktaya dair bir film olan Bornova Bornova ve yönetmeni İnan Temelkuran ile yaptığımız söyleşi yer aldı. Evet, bizim de bu söyleşinin başlığına çıkardığımız gibi “bugün artık küçük hayatlar bile büyük umutlar haline dönüşmüştür.”


Roman ve film haliyle ele aldığı konu itibarıyla bir dönemi ve bu dönemin kadınını da anlatan Kıskanmak filmi üzerine yazılan yazılar hem etraflı bir incelemeyi hem de Kıskanmak filminin Zeki Demirkubuz sinemasındaki yerini, meselesini ele aldı.

Son dönem sinemamızda yapılan filmlerin seyirciyle kurdukları ilişki üzerinden pek çok değerlendirme yapılabilir. 2009’un çok izlenen filmlerinden biri olan; resmi ideolojinin vatan, ordu ve ulusal kimliğe ilişkin popülist söylemlerine sahip Nefes filmi yazısında filmin neden çok izlendiği sorusuna da bir yanıt aranıyor. Oysa bir başka film, taşranın her halinden sonra “kara mizahı” ile karşılaşmak üzerinden tartışmalara da neden olan Vavien’in iyi bir film olarak muğlak sonu ya da söylemi ve seyircinin farklı alımlayışı üzerine sorular soruyor. Sorular ve yanıtlar pek çok yazının tarzını belirledi diyebiliriz bu sayıda. 2009’dan 2010’a geçerken etkisi dinmeden devam eden, izlediğimizde, açılan Pandora kutusunun Ursula Le Guin’in kitaplarındaki dünyayı hatırlatmasıyla başlayan işkillenmemiz bu sayıda “Amerikahramanlık” üreten film olarak Avatar yazısıyla devam etti. İki ayrı yazı Avatar’a farklı yaklaşım ve bakışlar geliştirilebileceğine iki örnek oluşturdu. Yılmaz Erdoğan’ın Neşeli Hayat’ı da benzer biçimde iki farklı yazıyla ele alınırken; filmin yanı sıra popüler bir figür olarak, televizyonda, tiyatroda, sinemada Yılmaz Erdoğan’a da yer veriliyordu. Yılmaz Erdoğan dışında bir başka popüler figür olan ve biraz da son dönem sinemada “mizah”ın geldiği noktayla büyük anlayış üretildiğini gördüğümüz Cem Yılmaz’ın Yahşi Batısı da ele aldığımız filmler arasında. Bir başka komedi filmi ya da popüler figür de Alamanya’dan gelen Soul Kitchen ve Fatih Akın oldu.

Başka bir dile, aşka ve yaşama dair bir ilk film olarak Başka Dilde Aşk’a dair yazarken filmin ele aldığı taraflara da söz hakkı verdik. Filmde bir internet sitesi kurarak giriştikleri bir araya gelme ve mücadele deneyimi ‘Gerçeğe Çağrı Merkezi’, adını gerçek bir örgütlenmeden alıyor, bunu da yazmak ve duyurmak istedik.

Ethem Özgüven belgesel sinema üzerine yazmaya devam ederken, ilk filmlerin unutulmaz kurgucusu Thomas Balkenhol film kurgusunun ütopyası üzerine yazdı. Belgesel bölümde Emel Çelebi de IDFA izlenimlerini paylaştı bizimle.

Theo Angelopoulos’la Üçlemenin ikinci filmi Zamanın Tozu ve aklını meşgul etmeye başladığını söylediği yeni filmi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Zamanın tozunun hemen de üzerini kaplamaya başladığı bir geçmiş yüzyıla eşlik eden filmi üzerine yazdık. Bir başka usta yönetmen Michael Haneke de “modern Avrupa’da huzursuz bir kayıtsızlıkla yaşayıp giden çekirdek aileye sırt çevirerek” bir cemaat kültürüne kaydırdığı odağıyla son filmi Beyaz Bant ile dergimizde.

Bu sayıyı sessizce sinema yapan, uzun ya da kısa yaşamını sinemaya adayan ve sinemayı seven, değerlendiren kaybettiğimiz; Zeki Ökten’e, Ahmet Uluçay’a, Eric Rohmer’e, Ünsal Oskay ve Daniel Bensaid’e adıyoruz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere,

Dostçakalın.

http://www.yenifilm.net/


19. Sayının İçeriği:

Gündem / Film Ekibi
Düşmanını Tanı ya da Neşeli Hayat / Özgür Şeyben
Sinemada Televizyon Keyfi: Neşeli Hayat / Evrim Ulaşlı
Yahşi Batı: Bitmeyen Yurdum İnsanı Mizahı / Aylin Sayın
Gecenin Kanatları / Faime Alpagu
Kişisel Öç Duygusuyla Alınan Nefes / Doğan Yılmaz
“İyi” Film Olarak Vavien ve Muğlak Söylemi / Zeynep Yaşar
Bir 12 Eylül Filmi Olarak Bornova Bornova / Yusuf Güven
İnan Temelkuran’la Söyleşi / Film Ekibi
Soul Kitchen: Bir Fatih Akın Tarzı / Seray Genç
Başka Bir Aşk/Yaşam Mümkün / Mahmut Hamsici
Zeki Demirkubuz’un Karanlığa Son Selamı Kıskanmak / Özge Özdüzen
Köyde Birinci Olanların Filmi: Kıskanmak / Hamdi Karaşin
Avatar: Anti-Bilim, Beden ve “Amerikahramanlık” / Özge Özdüzen
Avatar’a Buradan Bakmak / Eser Dilsöz
Angelopoulos’tan 3. Yol / Yusuf Güven
Theo Angelopoulos Söyleşisi / Seray Genç - Yusuf Güven
Beyaz Bant: Batının Ahlakı / Evrim Kaya
Michael Haneke Söyleşisi / Roy Grundman (Çev.: Zeynep Yaşar)
Kozlu’da Geçen Günler III / Ahmet Soner
Hollywood’da Komünist Avı / Rekin Teksoy
Film Kurgusunun Ütopyası ve Bugünü I / Thomas Balkenhol (Çev.: E. Kaya)
Sinema Sektörünün Regülasyonu Üzerine İroni/ Doğan Yılmaz
Belgeselde Gerçeklik ve Hakikatı Tanımlama / Ethem Özgüven
Portakal Ağacı ve Işığa Uçan Pervane / Emel Çelebi
Ahmet Uluçay’ın Anısına / Seray Genç
2009 Yılı Değerlendirmesi / Sine-Sen

Yeni Film dergisini Bulabileceğiniz Yerler (Son güncelleme: 20.01.2010, yeni Film'i görmek istediğiniz yerleri bize yazın: yenifilm@gmail.com)

Adana Baki Kitap Kırt.Ankara Deniz (Zafer Çarşısı) Ankara Dipnot Ankara İlhan İlhan Ankara İmge Ankara Kare Ankara Turhan Kitabevi Ankara Kızılay Dost http://www.dostyayinevi.com/ Bolu Bizbize Kitap-Kafe Bursa Kitabevi Çanakkale Paradigma Çanakkale ŞADAN ÖZDÜZEN Çanakkale Troia Eskişehir Ada
Eskişehir Adımlar İstanbul Bebek Boğaziçi Üniversitesi İstanbul Beyoğlu Mephisto http://www.mephisto.com.tr%20İstanbul/ Beyoğlu Pandora http://www.pandora.com.tr/ İstanbul Beyoğlu Robinson Crusoe İstanbul Beyoğlu Semerkant İstanbul Beyoğlu Simurg İstanbul Kadıköy Doğan Sahaf İstanbul Kadıköy Genç Mephisto İstanbul Kadıköy İmge http://www.imge.com.tr/ İstanbul Kadıköy Khalkedon İstanbul Kadıköy Seyhan İstanbul Kurtuluş-Şişli Nostalji Kültür İzmir Alsancak Kitapsan İzmir Alsancak Yakın İzmir Karşıyaka Ada İzmir Karşıyaka Pan İzmir Konak Kabile Kayseri Bilge Kitabevi Mersin Kitapsan Mersin Tek Ağaç Mersin Turunç Ordu Serüven Trabzon Fanzin

Hiç yorum yok: