30 Temmuz 2010 Cuma

Öldükten sonra da ölmeden önce de görülmesi gereken

Dünya çapında ünlü 9 sanatçı ve sanatçı grubunun teknolojik temalı yerleştirmelerinden oluşan Madde-Işık sergisi, Borusan Müzik Evi’nin tüm katlarında sanatseverlerle buluşuyor. Bu görsel şölenin küratörlüğünü, çalışmalarını Paris merkezli sürdüren ve dünyanın dört bir yanında çok önemli sergilere imza atmış Richard Castelli üstleniyor.
Işık, hareket ve ses öğelerini birleştiren eserler, izleyiciye etkileşimli ve çarpıcı bir deneyim yaşatırken, tek bir keşif yöntemine bağlı kalmayan algılama seçenekleri sunuyor. Yapıtlar, medya sanatının son yönelimlerine bağlı olarak sezgiye, fizikselliğe ve duyulara dayalı yeni bir yaklaşım getirirken, teknoloji konusundaki tutuculuğa sırtını dönüyor. Böylece insan bedeni ve duyuları, olması gerektiği üzere yaratıcı sürecin ve sanat deneyiminin merkezinde konuşlanıyor. Eserlerin bazıları esin kaynağını madde ve ışığın etkileşiminden alırken, bazıları da bu iki öğe arasındaki sürtüşmeden besleniyor. Böylece bazen Madde, Işık’a, bazen de Işık, Madde’ye dönüşüyor.
Sergide yer alan sanatçılar ve sanatçı grupları ise şöyle sıralanıyor:
Granular-Synthesis
Sarah Kenderdine & Jeffrey Shaw
Ulf Langheinrich
Thomas McIntosh / Emmanuel Madan / Mikko Hynninen
Christian Partos
Erwin Redl

Sergi, 12 Haziran’dan 9 Ekim’e kadar, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 12-19 saatleri arasında Borusan Müzik Evi’nde ziyaret edilebilecek.
RICHARD CASTELLI

Richard Castelli, 1999-2007 yılları arasında 2004 Lilles Avrupa Kültür Başkenti projesinin küratörlüğünü üstlendi. Cinemas of the Future, Robots !, Microfolies, Du Côté de Chez… gibi önemli sergilerin de küratörü olan Castelli, Epidemic adlı sanat firmasının kurucusu olarak Shanghai, Roma, Berlin gibi sanat başkentlerinde seçkin müzelerde ses getiren sergilere imza attı. Jean Michel Bruyère, Du Zhenjun, Saburo Teshigawara, Jeffrey Shaw ve Sarah Kenderdine gibi birçok sanatçının film ve yerleştirmelerinde prodüktör ya da yardımcı yapımcı olarak yer aldı. Yönettiği kısa ve orta metrajlı filmler uluslar arası televizyon kanallarında yayınlandı ve Rio de Janeiro Müzik ve Film Festivali [Brezilya], Estavar Festivali [İspanya] gibi önemli festivallerde birincilik ödülüne layık görüldü.

Hiç yorum yok: