27 Nisan 2010 Salı

GOOGLELAYARAK :))

Kapağını, Ed Harris'i ve Oscar etiketini görüp arşivime attığım bir film var. Hala seyretmeye sıra gelmedi. Basquiat'tan bahsederken adı geçti ve araştırdım ve bunları buldum.

"Pollock" adlı filmde de ünlü ressamın fırtınalı hayatı ele alınmıştır. Bu film ile Ed Harris en iyi erkek oyuncu dalında 2000 yılı akademi ödülü adaylığı kazanmıştır.
Jackson Pollock (d. 28 Ocak 1912, Wyoming, ABD – 11 Ağustos 1956, New York, ABD), soyut dışavurumcu ressam, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarındadır. Damlatma tekniği (drip painting) ile boya karıştırma, fırça kullanımı gibi alışılagelmiş uygulamaları bir kenara bırakmış, yere serdiği devasa boyutlardaki tuval bezleri üzerinde hareket ederek boyayı dökme, damlatma, fırlatma suretiyle sonradan aksiyon/hareket resmi adı verilen resimler yapmıştır. Bu özelliğinden ve 'kötü adam' imajından ötürü Jack the Dripper lakabıyla da anılmıştır.


1951'den sonra koleksiyonerler ve galerilerden daha değişik resimler yapması için baskılar gelmeye başlamış, bu baskılar karşısında Pollock'un varolan alkol sorunu daha da büyümüş, resimleri karanlıklaşıp figüratif öğeleri de kapsamaya başlamıştır. 1956'da yaptığı araba kazası sonucu ölmüştür.

Harekete ve sürece verdiği beden sanatı, süreç sanatı, performans sanatı, Fluxus, happening'ler gibi birçok çağdaş akımın temelini hazırlamıştır.

Ünlü Amerikalı işadamı David Geffen, 20. yüzyılda savaş sonrasının en büyük sanatçılarından biri kabul edilen Jackson Pollock'ın "No 5, 1948" tablosunu, 140 milyon dolara Meksikalı işadamı David Martinez'e sattı.

Böylece Pollack'ın tablosu, 2006 yılında "dünyanın en pahalı tablosu" unvanını aldı.

Hiç yorum yok: